אחד הטרנדים הבולטים ביותר בשנים האחרונות בארץ ובעולם הוא בלא כל ספק הטרנד הירוק. התופעה הירוקה היא תופעה שמטרתה היא אחת – להקטין ככל האפשר את הפגיעה בטבע ובאיכות הסביבה על מנת להקל את החיים על בני האדם ולנסות ולעזור לכל נחל, צמח ובעל חיים השרויים במצוקה.

פעילות וולנטרית תחילה

אחד הדברים הבולטים ביותר בתופעה הוא הטבעונות, במסגרתה אנשים מחליטים לחוס על בעלי החיים, אותם בעלי חיים שעשויים להיפגע גם מהזיהום הסביבתי שנעשה על ידי מפעלים ובתי מלאכה שונים, ולא להפוך אותם לקורבנות גם של תעשיית המזון. אך לצד הדאגה לחי בכל הקשור למזון, עולה גם הדאגה לטבע בכל הקשור לתעשייה העולמית. הדבר המרכזי ביותר הוא הפעילות הוולנטרית אותה על כל מפעל וכל בית מלאכה לעשות, כשלעיתים בתי עסק רבים אף מבצעים את הפעילות מעבר לדרישות הפורמאליות שנחקקו מבעוד מועד. כל עסק שלא מציג פעילות וולנטרית שמטרה להחזיר לטבע שנתן לנו כה הרבה מקבל קנסות, ולכן כמעט ולא ניתן למצוא מקום שאינו מאפשר לעובדיו לפחות אחת לשנה להתנדב בארגון ירוק או להירתם לטובת הסביבה במגוון אפשרויות רחב כמו למשל מחזור, פינוי פסולת וכדומה.

תו תקן מיוחד וסגירת תחנות כוח

דבר נוסף שקם ועלה בעקבות הטרנד הירוק הוא תו תקן מיוחד אותו כל חברה משתדלת להציג ללקוחותיה, בעיקר לאלה בעלי האג'נדה של רכישת מוצרים ירוקים וידידותיים לסביבה, שמספרם רק הולך וגדל מדי יום. בנוסף לתעשיות בהן הפגיעה בסביבה היא מכרעת והשינוי הסביבתי אצלן הוא הגיוני ואפילו נדרש כמו תעשיות מוצרי השימוש היומיומיים דוגמת שקיות ניילון וקרטונים, נרתמות גם חברות מתעשיות כמו הרכב, כשבמסגרת ההירתמות, כל רכיב מסוים של פולקסווגן למשל, חייב לענות על תו התקן המבוקש, אחרת הוא נפסל לשימוש. התופעה הירוקה הגיעה כמובן גם לתחנות כוח פחמיות וגרעיניות, ספקיות זיהום האוויר מספר אחת בעולם, כאשר רבות מהן נסגרו, ובמקומן הוקמו תחנות אנרגיה חלופיות המספקות אנרגיה מהרוח או מהשמש, כשבנוסף כל מתקן לקידוח גז עובר עשרות אישורים אם לא למעלה מכך, בטרם מתאפשר לו להתחיל בקידוח בלב הים או בכל מקום אחר.

הפנמת התופעה הירוקה בקרב הקבלנים

שיאה של התופעה הירוקה נמצא בענף הבנייה, שם מירב הקבלנים הפנימו את העובדה שבניגוד למפעלים שמספקים את השירות אותו הם מייצרים לגורם מתווך בטרם הוא מגיע אל האנשים, הם אלה שמספקים שירות באופן ישיר ללקוחותיהם ולכן עליהם להקפיד על הנושא בצורה בולטת. מסיבה זו, בנייה ירוקה הינה דבר נפוץ ביותר, במסגרתה מוקדשים מאמצים עילאיים במסגרת התכנון, על מנת שייחסכו כמה שיותר אנרגיה, מים וחומרי גלם, לא רק בשלב הבנייה אלא גם בשלב המגורים בבית. בנייה ירוקה באה לידי ביטוי בעיקר בעזרת שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובאמצעים שונים כמו ניצול מקסימלי של אור טבעי בבית, מיחזור פסולת ושימוש באביזרים חוסכי אנרגיה.